ЗаПроти

Дебаты

Інформаційний аналітично - політичний портал Flash On Time News розпочинае дебати по питанню:

Чи вважаєте Ви законним підвищення тарифів для населення?

Викажіть свою думку що до цього питання, проголосуйте за, чи проти! 

Прийміть також участь у обговоренні цьго питання беспосередньо на нашому сайтіі! 

Пятница, 27 Май 2016 20:21

В.Фесенко: Нотатки про тенденції партійних рейтингів і пошуку альтернатив парламентським партіям Избранное

Автор 
Оцените материал
(0 голосов)

Останні соціологічні опитування дали багату поживу для роздумів про тенденції партійних рейтингів, що відображають бурхливу течію політичного життя в Україні. 

Прокоментував на своїй сторінці в фейсбук політолог Володимир Фесенко

"У своїх нотатках на цю тему я буду спиратися на дані опитувань соціологічної групи «Рейтинг» (опитування було проведене з 18 лютого по 4 березня 2016 році на замовлення Міжнародного республіканського інституту; дані опитування були названо 15 квітня) і компанії SocioStream AG (менш відома соціологічна структура, але з минулого року регулярно представляє широкому загалу дані своїх опитувань; їх опитування було проведене 6-12 квітня, тобто в розпал офшорного скандалу і під час оголошення результатів референдуму в Нідерландах, що представляє особливий інтерес з точки зору впливу цих подій на рейтинги партій)


Якщо порівнювати рейтинги політичних партій, то очевидні наступні тенденції: 1) відсутність явного (домінуючого) лідера в рейтинговій гонці (за даними опитування соц.группи «Рейтинг» розрив між 4-5 лідируючими партіями становить 1-2%, тобто в межах статистичної похибки); 2) істотне посилення диференціації симпатій виборців (якщо в попередні роки мінімум 1 партія, а частіше 2-3 мали підтримку понад 10% від загального числа респондентів, то зараз жодна партія не має підтримки більше 10% від загального числа респондентів; при цьому близько десятка партій мають рейтинги від 1% до 5%, тоді як до 2014 р таких партій було не більше 5); 3) в рейтинговій гонці поки домінують парламентські партії, але близько чверті від загального числа виборців віддають перевагу непарламентських партій (а якщо рахувати від числа тих виборців, хто братиме участь у виборах і визначився зі своїм вибором, то більше третини виборців); 4) просідання рейтингу президентської партії (особливо це помітно за даними квітневого опитування SocioStream).


Зазначені тенденції відображають наростання невдоволення не тільки по відношенню до правлячих політичних сил. Значна частина виборців і політиків шукає політичну альтернативу поза парламентських партій. І пошук цієї альтернативи йде за різними напрямками.


По-перше, робляться спроби сформувати нову антикорупційну і реформаторську альтернативу, орієнтовану на проєвропейськи налаштований новий середній клас. Раніше на роль монопольного лідера в цьому електоральному сегменті претендувала «Самопоміч». Але тепер у неї може з'явитися серйозний конкурент - суспільно-політичний рух М.Саакашвілі. Різні джерела говорять про те, що між Андрієм Садовим і Міхеілом Саакашвілі йдуть переговори про налагодження співпраці. У перспективі можливий варіант участі в парламентських виборах прихильників Саакашвілі за списком «Самопомочі». Але тоді це буде досить різнорідний квазі-виборчий блок з потенційними ризиками сильних внутрішніх протиріч. Якщо ж Міхеїл Саакашвілі буде створювати свою власну партію, то вона буде головним конкурентом «Самопомочі» саме в ніші міського середнього класу. У цьому контексті варто пам'ятати і про «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. Правда, парадокс цієї партії полягає в тому, що вона має непогані рейтинги в міжвиборчий період, але не реалізує свій потенціал під час виборів.


По-друге, на проходження в парламент претендують праві радикали і «войовничі патріоти». Явним лідером у цій ніші є «Свобода». Але потенційним конкурентом для партії Тягнибока є «Національний рух Дмитра Яроша», яке, правда, себе поки ніяк не виявило. Не будемо забувати і про «Правом секторі», який хоча і переживає глибоку кризу, але зберіг впізнаваний бренд і може «відкусити» частину електорату у «Свободи» і «Правого сектора». Не дуже зрозуміла перспектива «кропу». У цій партії є якийсь рейтинг, але немає на даний момент узгодженого і авторитетного лідера. Немає і помітної активності «кропу» після торішніх місцевих виборів. До того ж є політична залежність цієї партії від нюансів відносин між Ігорем Коломойським і Президентом Порошенко.


Третя альтернатива - партії місцевих еліт і помірно прагматичною частини українського бізнесу. Успіх на місцевих виборах 2015 р партій «Наш край» і «Відродження» показав політичну перспективність цієї електоральної ніші. Всупереч прогнозам скептиків, «Наш край» не зник з політичного життя країни, навпаки, активно займається партійним будівництвом, став видавати свою газету, провів з'їзд депутатів місцевих рад. Очевидна націленість цієї партії на майбутні вибори. Нинішні рейтинги «Нашого краю» хоча й трохи нижче, ніж на місцевих виборах, але є хорошим стартовим майданчиком для подальшого «підгортання» своєї електоральної ніші. «Відродження» свою активність проявляє в основному в парламенті. Але серед значущих ресурсів цієї партії - підтримка Ігоря Коломойського, а також високі рейтинги і потужний політичний вплив Геннадія Кернеса в Харкові. У цій ніші також можлива розкрутка під парламентські вибори Аграрної партії. Про це говорить запрошення на роль лідера цієї партії такого досвідченого політика як Роман Безсмертний.


Як це не парадоксально, майже не проявлена ​​«ліва альтернатива». КПУ переживає глибоку і затяжну економічну кризу, до того ж закони по декомунізації позбавили цю партію впізнаваного бренду. Колишні виборці КПУ або пішли в «електоральний відмову», або стали підтримувати «Опозиційний блок». З тривалої кризи ніяк вийде і Соціалістична партія. З нових партійних проектів на роль «нових лівих» претендує «Партія простих людей Сергія Капліна». Але сам С.Каплін більш нагадує слабку копію Олега Ляшко, ніж лідера нових українських лівих.


Перспективи подальшої трансформації партійного поля України залежать від того, коли і в яких умовах пройдуть парламентські вибори. Вірогідність проведення дострокових виборів Верховної Ради України в найближчій перспективі (до кінця поточного року) істотно знизилася, але очікування позачергових парламентських виборів зберігаються. А значить продовжиться і пошук, а також формування і розвиток позапарламентських політичних альтернатив.

Прочитано 1999 раз

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Погода, Новости, загрузка...

 

 
Loading...

Авторські права на матеріали, розміщені на сайті Інформаційного порталу «FOT NEWS», що доступний в мережі Інтернет за адресою: www.fotnews.com належать ТОВ «Flash on Time News». Передрук та будь-яке використання матеріалів сайту в повному або частковому об'ємі допускається виключно за умови публікації гіперпосилання на сайт www.fotnews.com

Тексти поширюються нa умовах ліцензії CC-BY-SA ТОВ "Flash on Time News", Інформаційний портал та газета "Flash on Time News" не несуть жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновки, які викладені у інформаційних матеріалах, опублікованих на сайті www.fotnews.com з посиланням на інші джерела інформації (телевізійні канали, радіостанції, друковані засоби масової інформації, інформаційні агентства, незалежні журналісти, інтернет-видання та інші інтернет-ресурси).

logo-bottom

Реєстрація в ЗМІ: Серія КВ № 20572-10372 Р

Головний редактор: Маганов Денис

e-mail: wrongdecor@gmail.com